Blue Sea 2312 Common 150A BusBar 20 Gang + Cover Marine 12V 24V 48V DC 240V AC
By Blue Sea
By Blue Sea
| Part # | 2312 |
|---|---|
| Warranty | 5 Year |
| Made In | Mexico |
| Shipping Wt | 1 lb |
$34.20 US
Free Shipping to the Lower 48 US States
(See all shipping options in cart)
9 in stock(See all shipping options in cart)


Pay in 4 interest-free payments with 

Product Description
New Blue Sea Systems Common 150A BusBar - 20 Gang with Cover. Part number 2312.
Features
Specifications
Features
- The industry standard busbar for positive distribution
- The industry standard busbar for the collection of negative or AC ground circuits
Specifications
- Maximum Voltage: 300V AC, 48V DC
- Number of Screw Terminals: 20
- Number of Terminal Studs: 2
- Terminal Type: 1/4" Stud, #8-32 Screw
- Continuous Rating: 130A AC, 150A DC
- Base Material: Reinforced Polycarbonate
- Bus Material: Tin-Plated Copper CDA 110 / UNS 11000
- Cover Material: Clear Polycarbonate
- Weight: 0.57lb (0.26 kg)
$34.20 US
Free Shipping to the Lower 48 US States
(See all shipping options in cart)
9 in stock(See all shipping options in cart)


Pay in 4 interest-free payments with 

Product Specifics
| Brand | Blue Sea |
|---|---|
| Made In | Mexico |
| Item Weight | 0.58 lb |
| Manufacturer | Blue Sea Systems |
| Model | Blue Sea 2312 |
| Part # | 2312 |
| Product Type | BusBar |
| Shipping Dims | 16" x 6" x 3" |
| Shipping Wt | 1 lb |
| UPC | 632085023126 |
| Warranty | 5 Year |











