Blue Sea 1830 M2 DC State-of-Charge SoC Monitor OLED Display Marine Battery
By Blue Sea
By Blue Sea
| Part # | 1830 |
|---|---|
| Warranty | 5 Year |
| Made In | United States |
| Shipping Wt | 2 lb |
$273.86 US
Free Shipping to the Lower 48 US States
(See all shipping options in cart)
9 in stock(See all shipping options in cart)


Pay in 4 interest-free payments with 

Product Description
New Blue Sea Systems M2 DC SoC monitor. Part number 1830. Accurately measure and monitor the state-of-charge of your batteries. Supports programmable shunt ratios.
Features
Specifications
Features
- Accurately measures and monitors State-of-Charge of 1 bank
- Measures 3 voltages and 1 current
- Supports programmable shunt ratios
- External relay activation
Specifications
- Meter: Current, State-of-Charge, Voltage
- Function: 8 to 70V, to 5000A
- Maximum Voltage: 12V, 24V, 48V
- Resolution: 0.01V DC
- Alarms: High Current, High/Low Voltage, Low Battery
- Current Range: -500 to 500A
- Display Size: 55mm x 28mm
- Input Voltage: 7-70V DC
- Maximum Power Consumption: 1.00 Watt
- Minimum Power Consumption: 0.3 Watt
- Voltage Accuracy: +/- 1.0%
$273.86 US
Free Shipping to the Lower 48 US States
(See all shipping options in cart)
9 in stock(See all shipping options in cart)


Pay in 4 interest-free payments with 

Product Specifics
| Brand | Blue Sea |
|---|---|
| Color | Black |
| Made In | United States |
| Item Weight | 1.28 lb |
| Manufacturer | Blue Sea Systems |
| Model | Blue Sea 1830 |
| Part # | 1830 |
| Product Type | Battery State-of-Charge Monitor |
| Shipping Dims | 8" x 7" x 5" |
| Shipping Wt | 2 lb |
| UPC | 632085018306 |
| Warranty | 5 Year |











