Blue Sea 8058 Power Distribution Panel 120V AC 3 Pos Marine Breakers Backlit
By Blue Sea
By Blue Sea
| Part # | 8058 |
|---|---|
| Warranty | 5 Year |
| Made In | United States |
| Shipping Wt | 2 lb |
$144.93 US
Free Shipping to the Lower 48 US States
(See all shipping options in cart)
4 in stock(See all shipping options in cart)


Pay in 4 interest-free payments with 

Product Description
New Blue Sea Systems 120V AC 3-position power distribution panel. Part number 8058. Fully wired and ready for installation with three 15A breakers.
Features
Specifications
Features
- All hot, neutral, and safety ground buses installed, fully pre-wired
- All circuit label positions are backlit on standard panels - No kit required
- "ON" indicating LEDs installed in all circuit posistions
- Maximum panel amperage - 100 Amperes
- Includes 8031 Basic AC Panel 30 Label Set
Specifications
- Positions: 3
- Nominal Voltage: 120V AC
- Maximum Amperage: 100A
- Height: 3.75in (95.25 mm)
- Width: 5.25in (133.35 mm)
- Weight: 1.20lb (0.54 kg)
$144.93 US
Free Shipping to the Lower 48 US States
(See all shipping options in cart)
4 in stock(See all shipping options in cart)


Pay in 4 interest-free payments with 

Product Specifics
| Brand | Blue Sea |
|---|---|
| Color | Slate Gray |
| Made In | United States |
| Item Weight | 1.2 lb |
| Manufacturer | Blue Sea Systems |
| Model | Blue Sea 8058 |
| Part # | 8058 |
| Product Type | Power Distribution Panel |
| Shipping Dims | 10" x 7" x 5" |
| Shipping Wt | 2 lb |
| UPC | 632085080587 |
| Warranty | 5 Year |











