Blue Sea 2020 PowerBar Dual BusBar Two 3/8"-16 Studs
By Blue Sea
By Blue Sea
| Part # | 2020 |
|---|---|
| Warranty | 5 Year |
| Made In | Mexico |
| Shipping Wt | 0.4 lb |
$20.15 US
Free Shipping to the Lower 48 US States
(See all shipping options in cart)
6 in stock(See all shipping options in cart)


Pay in 4 interest-free payments with 

Product Description
New Blue Sea Systems PowerBar Dual BusBar - Two 3/8"-16 Studs. Part number 2020.
Features
Specifications
Features
- Provides compact high-ampere busing with 3/8" terminal studs
Specifications
- Maximum Amperage: 200A
- Maximum Voltage: 48V DC
- Number of Terminal Studs: 2
- Terminal Type: 3/8"-16 Stud
- Bus Material: Tin-Plated Copper CDA 110/UNS11000
- Weight: 0.32lb (0.15 kg)
$20.15 US
Free Shipping to the Lower 48 US States
(See all shipping options in cart)
6 in stock(See all shipping options in cart)


Pay in 4 interest-free payments with 

Product Specifics
| Brand | Blue Sea |
|---|---|
| Made In | Mexico |
| Item Weight | 0.28 lb |
| Manufacturer | Blue Sea Systems |
| Model | Blue Sea 2020 |
| Part # | 2020 |
| Product Type | PowerBar |
| Shipping Dims | 6" x 4" x 3" |
| Shipping Wt | 0.4 lb |
| UPC | 632085020200 |
| Warranty | 5 Year |











