ZF Marine 3306107002 Side Mounted Transmission Oil Cooler 10M 12M 15M 25M Hurth
By ZF
By ZF
| Part # | 3306107002 |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Made In | Italy |
| Shipping Wt | 2 lb |
$212.59 US
Free Shipping to the Lower 48 US States
Out of stockNotify when in stock
Product Description
New ZF Marine 3306107002 side-mounted oil cooler. Hose barbs are 3/4" (19mm) outside diameter, for use with 3/4" (19mm) inside diameter hose. Bolt center-to-center measurements are 3" x 2". Fits the following marine transmissions:
ZF 10M, 12M, 15M, 15MA, 15MIV, 25M, 25MA
Hurth HBW 100, HBW 125, HBW 150, HBW 150A, HBW 150V, HBW 20, HBW 250
Note: This can replace the old style cooler, ZF 3306107001, but the hose barb size and location are different. The old style had larger 1-1/8" hose barbs, with the barbs facing up and aft. The new style has 3/4" hose barbs, with the barbs facing down and aft.
ZF 10M, 12M, 15M, 15MA, 15MIV, 25M, 25MA
Hurth HBW 100, HBW 125, HBW 150, HBW 150A, HBW 150V, HBW 20, HBW 250
Note: This can replace the old style cooler, ZF 3306107001, but the hose barb size and location are different. The old style had larger 1-1/8" hose barbs, with the barbs facing up and aft. The new style has 3/4" hose barbs, with the barbs facing down and aft.
$212.59 US
Free Shipping to the Lower 48 US States
Out of stockNotify when in stock
Product Specifics
| Brand | ZF |
|---|---|
| Color | Unpainted |
| Made In | Italy |
| Item Weight | 1.4 lb |
| Manufacturer | ZF |
| Model | For ZF 10M 12M 15M 25M |
| Part # | 3306107002 |
| Product Type | Transmission Cooler Kit |
| Replaces | 3306107002 |
| Shipping Dims | 8" x 7" x 5" |
| Shipping Wt | 2 lb |
| Size | 3/4" Hose Barb |
| UPC | 443590471261 |
| Warranty | 1 Year |











