Bushings Inc Dual Flex Engine Mount DF-238-M1 for Marine Diesel Boat Engines
By Bushings Inc
By Bushings Inc
- Heavy-duty aluminum alloy
- Easy installation
- Low profile
- Corrosion resistant
| Part # | DF-238-M1 |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Made In | United States |
| Shipping Wt | 3 lb |
$111.97 US
Free Shipping to the Lower 48 US States
(See all shipping options in cart)
1 in stock(See all shipping options in cart)


Pay in 4 interest-free payments with 

Product Description
Bushings Inc Dual Flex engine mount DF-238-M1 for diesel boat engines 1800 to 2200 lb.
This mount is built from heavy-duty aluminum alloy and features an integrated lip at the top of the casting to help resist the engine's upward pull. The mount also includes a durable, oil and fuel resistant elastomer element, and is finished with a black corrosion resistant coating for long-lasting performance in harsh marine environments. Each purchase is for one mount. Most applications will require 2 or 4 mounts.
Features
Specifications
Warning: Handling marine and automotive parts can expose you to chemicals that can cause cancer and reproductive harm. To minimize exposure, work in a well-ventilated area, wear gloves, and wash your hands. For more information see: www.P65Warnings.ca.gov/marine-vessel-parts
This mount is built from heavy-duty aluminum alloy and features an integrated lip at the top of the casting to help resist the engine's upward pull. The mount also includes a durable, oil and fuel resistant elastomer element, and is finished with a black corrosion resistant coating for long-lasting performance in harsh marine environments. Each purchase is for one mount. Most applications will require 2 or 4 mounts.
Features
- Mount-requires only 2 5/8" minimum clearance from casting base to top of leveling nut
- Bottom pad prevents excessive impact
- 3/4" threaded stud for vertical height and slotted casting for horizontal adjustment
Specifications
- Stud furnished with three nuts, leveling, locking and secondary lock
- Aluminum base cast with 1/2" slotted holes for 1/2" bolts or lag screws on 5" centers
- All steel parts are zinc trivalent plated for corrosion resistance
- 3/4" - 16 threads stud
| Make | Engine Model |
|---|---|
| Caterpillar | 3208, 3304B |
| Cummins | V-504/55-M |
| Detroit Diesel | 6.2, 4-53, 8.2, 6V53, 6V53T, 471N |
| John Deere | 7.6 & 8.1 Liter |
| Peninsular Engines | All models |
Warning: Handling marine and automotive parts can expose you to chemicals that can cause cancer and reproductive harm. To minimize exposure, work in a well-ventilated area, wear gloves, and wash your hands. For more information see: www.P65Warnings.ca.gov/marine-vessel-parts
$111.97 US
Free Shipping to the Lower 48 US States
(See all shipping options in cart)
1 in stock(See all shipping options in cart)


Pay in 4 interest-free payments with 

Product Specifics
| Brand | Bushings Inc |
|---|---|
| Made In | United States |
| Item Weight | 2.42 lb |
| Manufacturer | Bushings Inc |
| Part # | DF-238-M1 |
| Product Type | Engine Mount |
| Shipping Dims | 8" x 7" x 5" |
| Shipping Wt | 3 lb |
| UPC | 491546000348 |
| Warranty | 1 Year |











