Tempress 43130 Marine Screw Out Deck Plate White 6"
By Tempress
By Tempress
- For frequently-accessed hoses or electrical
- Grooved flange bottom for bedding compound retention
- Nitrile O-ring seal
- Requires six #8 pan-head screws (not included)
| Part # | 43130 |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Made In | United States |
| Shipping Wt | 0.8 lb |
$22.06 US
Free Shipping to the Lower 48 US States
(See all shipping options in cart)
20+ in stock(See all shipping options in cart)


Pay in 4 interest-free payments with 

Product Description
Tempress 43130 white 6" weather-tight marine screw out deck plate features a secure screw-out center, with a nitrile O-ring seal and grooved flange bottom for bedding compound retention. Perfect for use on your boat where hose or electrical connections require frequent access. Requires six #8 pan-head screws (not included).
Features
Specifications
Warning: Handling marine and automotive parts can expose you to chemicals that can cause cancer and reproductive harm. To minimize exposure, work in a well-ventilated area, wear gloves, and wash your hands. For more information see: www.P65Warnings.ca.gov/marine-vessel-parts
Features
- Secure screw-out center
- Nitrile O-ring seal
- Grooved flange bottom for bedding compound retention
- Perfect for use on boat where hose or electrical connections require frequent access
Specifications
- Inner diameter: 6"
- Outer diameter: 8-1/8"
- Cut out: 6-3/4"
- Color: White
- Material: Polypropylene
- Requires six #8 pan-head screws (not included)
Warning: Handling marine and automotive parts can expose you to chemicals that can cause cancer and reproductive harm. To minimize exposure, work in a well-ventilated area, wear gloves, and wash your hands. For more information see: www.P65Warnings.ca.gov/marine-vessel-parts
$22.06 US
Free Shipping to the Lower 48 US States
(See all shipping options in cart)
20+ in stock(See all shipping options in cart)


Pay in 4 interest-free payments with 

Product Specifics
| Brand | Tempress |
|---|---|
| Color | White |
| Made In | United States |
| Item Weight | 0.46 lb |
| Manufacturer | Tempress |
| Material | Polypropylene |
| Part # | 43130 |
| Product Type | Deck Plate |
| Shipping Dims | 10" x 10" x 3" |
| Shipping Wt | 0.8 lb |
| Size | 6" |
| UPC | 079035431301 |
| Warranty | 1 Year |











