Sierra 18-5906 Marine Starter Clockwise Volvo Penta Sterndrive 840808
By Sierra
By Sierra
| Part # | 18-5906 |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Shipping Wt | 8 lb |
$146.51 US
Free Shipping to the Lower 48 US States
(See all shipping options in cart)
4 in stock(See all shipping options in cart)


Pay in 4 interest-free payments with 

Product Description
Sierra 18-5906 Starter for Volvo Penta Sterndrives. Replaces: Volvo 840808-0.
Specifications
Interchange
About Sierra
Sierra provides premium-quality aftermarket replacements for over 6,000 marine parts, tools, and components. Sierra products are engineered to meet or exceed OEM standards, and stand up in harsh marine environments. Every new Sierra part comes with a limited lifetime warranty that covers the useful life of the product against any defects in workmanship and materials.
Specifications
- Clockwise rotation
- Permanent magnet, 12 Volt
- Aluminum pinion housing with 2 threaded mounting holes
- Gear reduction starter
- Fits: Volvo Penta 4 Cylinder and 6 Cylinder Gas Engines
Interchange
- Arco: 10112, 10113
- MES: S1663M
- Volvo Penta: 840808, 872241
About Sierra
Sierra provides premium-quality aftermarket replacements for over 6,000 marine parts, tools, and components. Sierra products are engineered to meet or exceed OEM standards, and stand up in harsh marine environments. Every new Sierra part comes with a limited lifetime warranty that covers the useful life of the product against any defects in workmanship and materials.
$146.51 US
Free Shipping to the Lower 48 US States
(See all shipping options in cart)
4 in stock(See all shipping options in cart)


Pay in 4 interest-free payments with 

Product Specifics
| Brand | Sierra |
|---|---|
| Made In | China |
| Item Weight | 6.68 lb |
| Manufacturer | Sierra |
| Part # | 18-5906 |
| Product Type | Starter |
| Shipping Dims | 13" x 10" x 5" |
| Shipping Wt | 8 lb |
| UPC | 030999320100 |
| Warranty | Limited Lifetime |











