Sierra 18-5903 New Marine Starter Clockwise Standard Ford
By Sierra
By Sierra
| Part # | 18-5903 |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Shipping Wt | 19 lb |
$198.53 US
Free Shipping to the Lower 48 US States
(See all shipping options in cart)
3 in stock(See all shipping options in cart)


Pay in 4 interest-free payments with 

Product Description
Sierra 18-5903 starter, clockwise. For standard rotation Ford engines.
Features
Interchange
About Sierra
Sierra provides premium-quality aftermarket replacements for over 6,000 marine parts, tools, and components. Sierra products are engineered to meet or exceed OEM standards, and stand up in harsh marine environments. Every new Sierra part comes with a limited lifetime warranty that covers the useful life of the product against any defects in workmanship and materials.
Features
- Bottom Mount, 2 Bolt pattern for standard rotation
- Non-threaded top mounting hole
- For: 5.0 & 5.8 late model Ford engines
- Rotation: Clockwise
Interchange
- Arco: 70100, 70106, 70110, 70200
- GLM: 74100
- Mercruiser Stern Drive: 50-12872, 50-56886, 50-69865, 50-69865A1
- MES: 337M
- OMC Stern Drive: 980803, 981821, 987969
- Pleasurecraft: RA122001, RK122014
- Volvo Penta: 835635, 841066
About Sierra
Sierra provides premium-quality aftermarket replacements for over 6,000 marine parts, tools, and components. Sierra products are engineered to meet or exceed OEM standards, and stand up in harsh marine environments. Every new Sierra part comes with a limited lifetime warranty that covers the useful life of the product against any defects in workmanship and materials.
$198.53 US
Free Shipping to the Lower 48 US States
(See all shipping options in cart)
3 in stock(See all shipping options in cart)


Pay in 4 interest-free payments with 

Product Specifics
| Brand | Sierra |
|---|---|
| Made In | China |
| Item Weight | 17.66 lb |
| Manufacturer | Sierra |
| Part # | 18-5903 |
| Product Type | Starter |
| Shipping Dims | 15" x 9" x 8" |
| Shipping Wt | 19 lb |
| UPC | 030999237347 |
| Warranty | Limited Lifetime |











