Scotty 241-WH Side/Deck Fishing Rod Holder Mount, White
By Scotty
By Scotty
- Mount on flat surface or on side of gunnel or transom
- Works with all Scotty post mount rod holders
| Part # | 241-WH |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Made In | Canada |
| Shipping Wt | 0.4 lb |
$13.52 US
Free Shipping to the Lower 48 US States
(See all shipping options in cart)
15 in stock(See all shipping options in cart)


Pay in 4 interest-free payments with 

Product Description
Scotty 241-WH white side/deck mount allows fishing rod holder mounting on a flat surface, or on the side of a gunnel or transom. It works with all Scotty post mount rod holders to provide convenient access to your rod anywhere around the deck.
Features
Specifications
Warning: Handling marine and automotive parts can expose you to chemicals that can cause cancer and reproductive harm. To minimize exposure, work in a well-ventilated area, wear gloves, and wash your hands. For more information see: www.P65Warnings.ca.gov/marine-vessel-parts
Features
- For all Scotty post mount rod holders
- Can be mounted on a flat surface, or the side of a gunnel or transom
Specifications
- Dimensions: 4" x 2" x 2"
- Bolting Dimension: 1-5/16" x 3-3/16"
- Color: White
- Compatible with Scotty 133 well nut mounting kits
- Not compatible with Scotty 132 mounting rivets
Warning: Handling marine and automotive parts can expose you to chemicals that can cause cancer and reproductive harm. To minimize exposure, work in a well-ventilated area, wear gloves, and wash your hands. For more information see: www.P65Warnings.ca.gov/marine-vessel-parts
$13.52 US
Free Shipping to the Lower 48 US States
(See all shipping options in cart)
15 in stock(See all shipping options in cart)


Pay in 4 interest-free payments with 

Product Specifics
| Brand | Scotty |
|---|---|
| Color | White |
| Made In | Canada |
| Item Weight | 0.28 lb |
| Manufacturer | Scotty |
| Material | Nylon |
| Part # | 241-WH |
| Product Type | Rod Holder |
| Shipping Dims | 6" x 4" x 3" |
| Shipping Wt | 0.4 lb |
| UPC | 062017012414 |
| Warranty | Limited Lifetime |











