Scotty 163 Fish Finder Ball Mount with Sounder Plate, 1-1/2"
By Scotty
By Scotty
- Designed to accept fish finders 7" - 9"
- Greater clamping force for large accessories
- Smooth full range of motion
| Part # | 163 |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Made In | Canada |
| Shipping Wt | 2 lb |
$47.93 US
Free Shipping to the Lower 48 US States
(See all shipping options in cart)
20+ in stock(See all shipping options in cart)


Pay in 4 interest-free payments with 

Product Description
Scotty 163 1/2" ball mount with sounder plate is the newest addition to Scotty's ball mounting system. The larger ball design provides a much greater clamping force for larger accessories while still having a smooth full range of motion. The top plate is designed to accept large fish finders 7" - 9" and elevates them an additional 6-1/2" for convenient access on the deck while fishing.
Features
Specifications
Warning: Handling marine and automotive parts can expose you to chemicals that can cause cancer and reproductive harm. To minimize exposure, work in a well-ventilated area, wear gloves, and wash your hands. For more information see: www.P65Warnings.ca.gov/marine-vessel-parts
Features
- Newest addition to the Scotty ball mounting system
- Top plate has been designed to accept large fish finders
- Bigger ball design gives much greater clamping force for larger accessories
- Smooth full range of motion
Specifications
- Base mount dimensions: 2-1/4" x 2-1/4"
- 1-1/2" ball mount with universal mounting plate
- Mount height: 6-1/2"
- Accepts fish finders 7" - 9"
Warning: Handling marine and automotive parts can expose you to chemicals that can cause cancer and reproductive harm. To minimize exposure, work in a well-ventilated area, wear gloves, and wash your hands. For more information see: www.P65Warnings.ca.gov/marine-vessel-parts
$47.93 US
Free Shipping to the Lower 48 US States
(See all shipping options in cart)
20+ in stock(See all shipping options in cart)


Pay in 4 interest-free payments with 

Product Specifics
| Brand | Scotty |
|---|---|
| Made In | Canada |
| Item Weight | 0.94 lb |
| Manufacturer | Scotty |
| Material | Nylon |
| Part # | 163 |
| Product Type | Fish Finder Mount |
| Shipping Dims | 13" x 10" x 5" |
| Shipping Wt | 2 lb |
| UPC | 062017001630 |
| Warranty | Limited Lifetime |











