Onyx Throwable Foam Cushion, 15" x 16" x 2-1/2", Green
By Onyx
By Onyx
- Grab straps for aid in throwing
- Grab straps double as carry handle
- Lightweight flotation foam
- Durable nylon fabric
- U.S. Coast Guard approved Type IV PFD
| Part # | 110200-400-999-23 |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Shipping Wt | 4 lb |
$31.96 US
Free Shipping to the Lower 48 US States
(See all shipping options in cart)
20+ in stock(See all shipping options in cart)


Pay in 4 interest-free payments with 

Product Description
Onyx throwable green foam cushion. Model number 110200-400-999-23
Features
Specifications
Features
- Convenient webbing grab straps for aid in throwing during rescue, doubling as carry handles
- Lightweight, durable flotation foam
- Durable nylon fabric
Specifications
- Dimensions: 15" x 16" x 2-1/2"
- U.S. Coast Guard approved Type IV Personal Flotation Device
$31.96 US
Free Shipping to the Lower 48 US States
(See all shipping options in cart)
20+ in stock(See all shipping options in cart)


Pay in 4 interest-free payments with 

Product Specifics
| Brand | Onyx |
|---|---|
| Color | Green |
| Made In | China |
| Item Weight | 2 lb |
| Manufacturer | Absolute Outdoor |
| Material | Nylon |
| Part # | 110200-400-999-23 |
| Product Type | Floating Throw Cushion |
| Shipping Dims | 18" x 17" x 4" |
| Shipping Wt | 4 lb |
| UPC | 043311980500 |
| Warranty | 1 Year |











