Onyx STR Adult 3XL Rainwear Pants, Black, Absolute Outdoors
By Onyx
By Onyx
- 100% waterproof with fully taped seams
- Elastic waist drawcord with belt loops
- Zippered slash pockets
- Zippered leg gussets
- Relaxed fit
| Part # | 501400-700-070-16 |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Shipping Wt | 3 lb |
$49.20 US
Free Shipping to the Lower 48 US States
(See all shipping options in cart)
4 in stock(See all shipping options in cart)


Pay in 4 interest-free payments with 

Product Description
Onyx STR Mens Pants 501400-700-070-16. Size: 3X-Large (3XL). Color: Black. The Onyx STR (Stretchable, Technical Rainwear) Mens Pants provides defense against the elements. Constructed of tough nylon fabric with a waterproof coating and taped seams for watertight protection, and stretchable, breathable fabric allowing you to move freely throughout your activity without overheating. The pants features a built-in elastic waist with draw cord and belt loops for a snug fit; zippered leg gussets for easy on/off; two side pockets to store and access small items. Available in both Men's and Women's, and packs down to fit in a back pack, golf bag, or your vehicle, for the unpredictable wet weather.
$49.20 US
Free Shipping to the Lower 48 US States
(See all shipping options in cart)
4 in stock(See all shipping options in cart)


Pay in 4 interest-free payments with 

Product Specifics
| Brand | Onyx |
|---|---|
| Color | Black |
| Made In | China |
| Item Weight | 1.22 lb |
| Manufacturer | Absolute Outdoor |
| Material | Polyester/Fleece |
| Model | STR |
| Part # | 501400-700-070-16 |
| Product Type | Rainwear Pants |
| Shipping Dims | 15" x 12" x 9" |
| Shipping Wt | 3 lb |
| Size | Adult 3XL |
| UPC | 043311057400 |
| Warranty | 1 Year |








