Blue Sea 8066 120V AC Red LED Light Push-In Resistor Circuit 2.7mA 326mW Marine
By Blue Sea
By Blue Sea
| Part # | 8066 |
|---|---|
| Warranty | 5 Year |
| Made In | Taiwan |
| Shipping Wt | 0.2 lb |
$9.01 US
Free Shipping to the Lower 48 US States
(See all shipping options in cart)
9 in stock(See all shipping options in cart)


Pay in 4 interest-free payments with 

Product Description
New Blue Sea Systems LED - 120V AC Red. Part number 8066.
Features
Specifications
Features
- Easily installed in any Blue Sea Systems circuit breaker panel
- Simple push-in installation mounts in any thickness material
- Useful as general indicator and alarm lights
Specifications
- Nominal Voltage: 120V AC
- Circuit: Resistor
- Current: 2.7mA @ 120V
- Mounting Hole Diameter: 11/64" (4.37 mm)
- Power Consumption: 326mW @ 120V
- Wire Gauge: 26
- Weight: 0.03lb (0.01 kg)
$9.01 US
Free Shipping to the Lower 48 US States
(See all shipping options in cart)
9 in stock(See all shipping options in cart)


Pay in 4 interest-free payments with 

Product Specifics
| Brand | Blue Sea |
|---|---|
| Color | Red |
| Made In | Taiwan |
| Item Weight | 0.02 lb |
| Manufacturer | Blue Sea Systems |
| Model | Blue Sea 8066 |
| Part # | 8066 |
| Product Type | LED Light |
| Shipping Dims | 6" x 4" x 3" |
| Shipping Wt | 0.2 lb |
| UPC | 632085080662 |
| Warranty | 5 Year |











