Attwood 12773-2 Medium Folding Fishing Net
By Attwood
By Attwood
- Ideal for a variety of applications
- Mesh area made of durable, knot-free netting
- Conveniently stores in a small spaces
- Simple and quick open and close mechanism
| Part # | 12773-2 |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Shipping Wt | 2 lb |
$22.41 US
Free Shipping to the Lower 48 US States
(See all shipping options in cart)
8 in stock(See all shipping options in cart)


Pay in 4 interest-free payments with 

Product Description
Attwood 12773-2 medium folding fishing net folds down for convenient and compact storage or extend for added reach. A flip of the handle opens and locks the net into place. Easily pull back the trigger and the net collapses down into a stow-able size. Constructed of durable, knot-free netting.
Features:
Specifications:
Warning: Handling marine and automotive parts can expose you to chemicals that can cause cancer and reproductive harm. To minimize exposure, work in a well-ventilated area, wear gloves, and wash your hands. For more information see: www.P65Warnings.ca.gov/marine-vessel-parts
Features:
- Ideal for a variety of applications
- Simple mechanism quickly opens and closes the net
- Mesh area made of durable, knot-free netting
- Conveniently stores in a small spaces
Specifications:
- Fully extended: 47"L x 16"W x 16"D
Warning: Handling marine and automotive parts can expose you to chemicals that can cause cancer and reproductive harm. To minimize exposure, work in a well-ventilated area, wear gloves, and wash your hands. For more information see: www.P65Warnings.ca.gov/marine-vessel-parts
$22.41 US
Free Shipping to the Lower 48 US States
(See all shipping options in cart)
8 in stock(See all shipping options in cart)


Pay in 4 interest-free payments with 

Product Specifics
| Brand | Attwood |
|---|---|
| Made In | China |
| Item Weight | 0.86 lb |
| Manufacturer | Attwood |
| Material | Plastic |
| Part # | 12773-2 |
| Product Type | Fishing Net |
| Shipping Dims | 24" x 6" x 5" |
| Shipping Wt | 2 lb |
| Size | Medium |
| UPC | 022697127730 |
| Warranty | 1 Year |











